menusearch
armenpolymer.com

کاربرد مستربچ

۱۳۹۸/۷/۸ دوشنبه
(13)
(0)

کاربرد مستربچ

کاربرد مستربچ

تاریخ پلیمر

صنعت پلیمر در آغاز سال ها تغییرات بسیاری را تجربه کرده است با کشف پلیمرهای طبیعی و در حال تکامل به یک صنعت تخصصی که در آن است. امروز دیده می‌شود پلیمرهای آلی مانند موم زنبور عسل و قیر استفاده شده است. برای قرن ها، اما این مواد قادر به استفاده از‌ آنها برای کاربردهای عمومی نیستند زیرا بسیار شکننده یا نرم بودند و با مواد دیگر مفید نبودند. چند ارگانیک دیگر پلیمرها شاخ یا سم حیوانات بودند که فقط می‌توان آن را قالب ریزی کرد. لاستیک طبیعی نرم و چسبنده است در هوای گرم و در هوای سرد بسیار شکننده است. برای حل این مشکل لاستیک اصلاح شده با گوگرد و گرما، که به آن هواسازی گفته شد استفاده می‌شود. قیر از طریق تقطیر نفت خام بدست می‌آید و برای اولین بار به عنوان سیلانت، چسب برنامه های تزیینی آن استفاده می‌شد. مخلوطی که ایجاد شده اند به مستربچ های افزودنی نیاز دارند تا از نظر صنعتی مفید باشند. کشف پلیمرهای طبیعی برای اصلاح پلیمر نیاز به مستربچ های افزودنی دارد خواص برای استفاده به طوری که مستربچ ها می‌توانند ویژگی های بهبود یافته گسترده تر داشته باشند. به عنوان مثال، سلولز به عنوان اولین نیمه مصنوعی در نظر گرفته شد. پلیمر به منظور عملی ساختن آن در مصارف تجاری، با افزودن آن بهبود یافت کافور برای کاهش شکنندگی. امروزه، پلیمرهای طبیعی و مصنوعی هر دو به مستربچ های افزودنی برای پردازش متکی هستند. و مخلوط های جدید ایجاد می‌کنند، مستربچ های افزودنی و رزین های پلیمری با هم مخلوط می‌شوند تا بهبود پیدا کنند مخلوط های استاندارد تولید می‌شوند که با اضافه کردن می‌توان‌ آنها را سفارشی کرد مستربچ افزودنی مختلف برای ایجاد انواع مواد انتخابی و برآورده ساختن نیاز های پردازش ها فردی ایجاد می‌گردد. گنجاندن افزودنی های پلیمری باعث می‌شود تولید کنندگان مخلوط های شخصی شده ایجاد کنند و برای برآورده کردن نیازهای مشتری ها ی خود محصولی بسیار تخصصی تهیه می‌کنند. برای صنعت بسته بندی، این بدان معنی است که مواد بیشتری با افزایش ظرفیت مخلوط های منحصر به فرد برای محصولات با نیازهای خاص در دسترس هستند.

مستربچ چیست

مستربچ ها محصولات میانی صنعت پلیمر هستند که به منظور رنگ آمیزی وایجاد خواص متفاوت به صورت گرانول در ترکیب با مواد اولیه هر محصول نهایی به کار می‌روند.

انواع مستربچ

 

مستربچ رنگی

مستربچ رنگی

این نوع مستربچ در پایه های مختلف برای اختلاط با مواد اولیه یک محصول نهایی به منظور القاء رنگ دلخواه با اجزاء زیر فرمولاسیون می‌شود.

اجزا یک مستربچ رنگی

پیگمنت ها: پودر رنگ (پیگمنت ) مواد معدنی (مثل دی اکسید تیتانیوم و اکسید آهن قرمز) یا مواد آلی (مانند فتالوسیانین سبز) هستند که با درصد های مختلفی در شید رنگ ها ی متنوع و در بیشتر اوقات به صورت تلفیقی جهت رنگ دهی به محصول نهایی در فرمولاسون یک مستربچ رنگی به کار می‌روند.

ماتریس پلیمری: به این دلیل که پیگمنت (پودر رنگی) که وظیفه رنگ دهی را به عهده دارد بتواند با مواد اولیه یک محصول نهایی ترکیب شود باید قبل از آن فر آیند مستربچ رنگی در یک پایه پلیمری متناسب و سازگار ترکیب شود. انتخاب پایه پلیمری در ماتریس های PE ،PP، PS، PET و... کاملاٌ بستگی به محصول نهایی و یا در واقع مواد اولیه ای دارد که مستربچ رنگی قرار است در آن اختلاط پیداکند.

عوامل کمک فرآیند (سازگار کننده): باتوجه به دو فاز معدنی (پیگمنت) و فاز آلی (ماتریس پلیمری) و ناسازگاری‌ آنها به یک محصول واسط برای تلفیق و میکس بهتر در فرآیند تولید مستربچ یه کمک ماشین الکسترودر است انتخاب یک عامل بستگی به نوع این دو فاز دارد. این عوامل از یک سو باعث پخش بهتر پیگمنت و از سوی دیگر باعث ایجاد سطح براق و صاف مستربچ می‌شوند همچنین یکی از روش های بروز و همیشه در حال توسعه صنعت پلیمر استفاده از مستربچ های افزودنی برای ایجاد عملکرد بهتر و خواص شیمیایی و فیزیکی مهندسی شده در محصول نهایی است.

شما می‌توانید برای سفارش مستربچ رنگی در شرکت آرمن پلیمر با تنوع حداقل 100 شید رنگی ثابت و سفارش مستربچ با رنگ دلخواه و کالر پیگمنت با شماره های مندرج در قسمت تماس با ما تماس حاصل فرمایید.

اجزا یک مستربچ افزودنی :

1- ایجنت یا همان خواص دهنده: که به صورت معدنی مثل اوپتیکتا برایزرو آنتی بلوکینگ و شیمیایی مثل (آنتی استاتیک ) است که با انتتخاب هر ایجنت به خواص مد نظر خود خواهیم رسید در ایران متاسفانه بیشتر این ایجنت ها از سرس های خارجی تاُمین می‌شود شرکت آرمن پلیمر همواره با تهیه مرغوب ترین مواد اولیه از معتبرترین شرکت های دنیا سعی به تولید محصولی با کیفیت جهانی جهت مشتریان خود نموده است.

2- مواد سازگار کننده: در فرمولاسیون: مستربچ های افزودنی به جهت حفظ خواص و تقویت آن طی فرآیند تا کاربرد آن در محصول نهایی از سازگارکنندها تنظیم کننده های استفاده می‌شود که نقش سازگاری و افزایش قابلیت استفاده محصول را دارا است.

3-مواد پایه:هر مستربچ افزودنی یک گام بیار مهم برای ارائه نقش خود در محصولات دارد و آن هم انتخاب پلیمر مطلوب برای تلفیق ایجنت و سازگار کننده و در نهایت به منظور بهترین عملکرد در مواد نهایی را دارد. ایجنت ها بسیار حساس و قابل تخریب هستند و در گاهی وارد دیده شده نتیجه عکس می‌دهند. یک پلیمر مناسب طی یک فرآیند مهندسی به وسیله ماشین آلات متناسب بهترین محصول را به بازار عرضه خواهد کرد.

یک مستربچ خوب چه ویژگی هایی دارد


المان های حائز اهمیت در یک مستربچ مرغوب مطابق زیر است

. انتخاب پیگمنت (پودر رنگی)، ایجنت و همچنین فیلر (به عنوان مثال کربنات کلسیم) از کمپانی های معتبر
. انتخاب پایه پلیمری که افزودنی و پیگمنت در آن منزوج می‌شود
. مشخصات تکتینال مستربچ از قبیل میزان پخش شوندگی در هنگام استفاده ،میزان رطوبت (عمل خشک شدن ،گاز گیری باید به خوبی انجام شده باشد ) دمای ذوب ،شکل یکنواخت و اندازه گرانول های مستربچ و براقیت سطحی مقاومت مستربچ
. میزان مصرف پایین

. عدم ایجاد مشکلات از قبیل دانه زدن ،تاثیر در دوخت پذیری و چاپ بروی محصول ،ابر و بادی شدن در هنگام پخش و ...

مزایای استفاده از مستربچ

.   سهولت در شکل خوراک دهی و حل مشکلات استفاده از پودرها و افزودنی ها به صورت گذشته و میکس های ضعیف و در نهایت تولید نامرغوب است و در نهایت کنترل کیفیت بهتر
. ثبات بیشتر خواص و رنگ ها و تلفیق بهتر
. بهبود عملیات ذوب و اختلاط
. حمل و نقل آسان تر و کم هزینه تر و همچنین مصرف بهینه با سیستم های دوزینگ
. پاکیزگی بیشتر محیط کار و عدم پخش و پودرها در هوا و کمک به حفظ سلامتی پرسنل و جلوگیری از بیماری های تنفسی و عوارض مواد سمی
. درصد استفاده مستربچ های رنگی و افزودنی تابع ضمانت شکل و فرم


میزان یا درصد وزنی استفاده از مستربچ:


. ابتدا به تعداد ایجنت و پیگمنت موجود در مستربچ وابسته است هرچقد درصد آنها بیشتر باشد درصد مصرف مستربچ کاهش می‌یابد و برای مصرف کننده مقرون به صرفه است .
. بنابراین درصدو همچنین کیفیت عامل افزودنی اصلی است
. ضمانت محصول (قطعه) یا لفاف و فیلم بسته بندی
. سلیقه مشتری
. اهمیت پوشش به لحاظ استاندارد وعبور نور از محصولات
به طور کلی مقدار مستربچ در افزودنی گاهی از زیر0.5 % (در لیز کننده ها و آنتی اکسیدانت ها و ...) تا بالای 50% (در برخی تاخیر اندازهای شعله ومستربچ کربنات کلسیم) متاوت است همچنین درصد معمول در مستربچ های رنگی بین 1تا 3 درصد است.
. وجه تمایز رنگ و خاصیتی که به محصول می‌دهد برای جذب مشتری


انواع مستربچ افزودنی :


شرکت آرمن پلیمرتکمیل ترین سبد کالای افزودنی در ایران با بیش از 30 گرید در حال حاضر تولید می‌کند برای مشاهده کامل مشخصات فنی (TDS ) و توضیحات جامع در مورد هویت از افزودنی ها به قسمت دیتاشیت های سایت مراجع فرمایید.
. واژه نامه انگلیسی- فارسی مهندسی پلیمر و مهندسی رنگ
. اشتراک گذاری
. ایجاد تلگرام در صحفه وب
. ارائه به زبان دیگر
. فعالیت در پروژه ها و مشاورات فنی
. MFI (شاخص جهانی مذاب )، شناسایی پلیمرها، محصولات

                                                                             

مستربچ آنتی اکسیدان ها

 مستربچ افزودنی آنتی اکسیدان ها هنگام قرار گرفتن در معرض مواد، اکسیداسیون را از بین می‌برند.

دسته دوم از مستربچ تثبیت کننده ها مواردی هستند که به مواد در مقابل نور UV مقاومت می‌کنند. پرتو های فرابنفش به پیوندهای شیمیایی مواد پلیمری آسیب می‌رساند. بنابراین علاوه بر این مستربچ تثبیت کننده های ماوراء بنفش برای تولید موادی که عملکرد خوبی را ارائه می‌دهند بسیار مهم است هنگامی که در معرض اشعه ماوراء بنفش در طی مدت طولانی قرار دارد. این مستربچ تثبیت کننده توسط تابش اشعه ماوراء بنفش رابا انرژی بالا جذب می‌کند و سپس آن را در سطح انرژی پایین تر که کمتر است رها می‌کند برای پلیمر مضر است. به عنوان مثال دی اکسید تیتانیوم دارای ضریب شکست بالا است ثبات بلند مدت را تقویت می‌کند و در برابر تغییر رنگ ماده محافظت می‌کند.

دسته سوم از مستربچ تثبیت کننده هااز خرابی حرارتی مواد جلوگیری می‌کنند خصوصیات زیبایی شناختی را حفظ می‌کنند. این ها به عنوان مستربچ تثبیت کننده گرما شناخته می‌شوند.

دسته چهارم مستربچ تثبیت کننده مقاوم در برابر شعله که فرموله شده است خاموش کردن یک پلیمر را ترویج می‌کنند. بسیاری از پلیمرها به شکل خالص قابل اشتغال هستند. بنابراین افزودن مواد نگهدارنده شعله می‌تواند به محافظت از مواد و محتوای آنها کمک کند. بازدارنده های شعله با دخالت در فرآیند احتراق کار می‌کنند در واکنش احتراق که گرمای کمتری تولید می‌کند. 

 

مستربچ عوامل روشن کننده/روشن کننده

عوامل هسته ای/شفاف سازه های شیمیایی هستند که باعث افزایش کلی می‌شوند و از مستربچ ها می‌توان برای افزایش سفتی، سختی، ضربه استفاده کرد خواص، استحکام کششی و کنترل اندازه و توزیع منافذ استفاده می‌شود. افزایش میزان تبلور منجر به تولید بلورهای بیشتر در فضای مشابه این محصول می‌شود بنابراین، بلورهایی که تمایل به کوچکتر شدن دارند استفاده می‌کنند و نور کمتری را منعکس می‌کنند بنابراین از وضوح بسیار بالاتری برخوردار هستند. سرعت بالا  به یک پلیمر کمک می‌کند تا هنگام خنک شدن سریعتر جامد شود، که می‌تواند منجر به کاهش زمان چرخه دستگاه و افزایش تولید گردد.

مستربچ افزودنیامکان پردازش سریع تر و بهبود وضوح، براقیت و ... را فراهم می‌آورد. امکان وضوح در بسته بندی پلی پروپیلن را فراهم می‌آوردو بسیار ارزان تر از استفاده از موادی مانند پلی اتیلن ترفتالات است به طور معمول برای محصولات نیاز به وضوح بالا استفاده می‌شود.

 

مستربچ روان کننده ها

مستربچ روان کننده ها برای بهبود خاصیت جریان و پردازش استفاده می‌شوند.

انواع مختلف با خصوصیات مختلف وجود دارد که می‌تواند مخلوط کردن، اکستروژن و ... را بهبود بخشد. مستربچ روان کننده داخلی نوعی مستربچ افزودنیاست که توسط آن عمل می‌کند که همان اصلاح ویسکوزیته مستربچ است.

استفاده امروزه از مستر بچ روان کننده های داخلی با ارزش افزوده است همچنین می‌تواند خصوصیات دیگر را تغییر دهد با دستیابی به اهداف چندگانه،مستر بچ افزودنیهای روان کننده می‌توانند مقرون به صرفه تر باشد.

افزودنی لغزان کننده نوعی مستربچ روان کننده داخلی است که توسط فرآیند پردازش بهتری ایجاد می‌کند و باعث کاهش اصطکاک داخلی و چسبندگی پلیمرها ر ایحاد میکنند. مستربچ افزودنی لغزان کننده برای کاهش اصطکاک سطح پلیمرها در صنعت فیلم استفاده می‌شود. بسیار متداول هستند زیرا افزودنی لغزان کننده به لایه های فیلم کمک می‌کند تا لایه های فیلم روی یکدیگر بچرخند که بسیار مفید است فرآیندهای بسته بندی سریع مواد افزودنی ضد انسداد نوع دیگری از مستر بچ روان کننده داخلی است که می‌تواند در طول تولید بهبود یابد. مواد افزودنی ضد بلوک مانع از به هم چسبیده شدن لایه های فیلم می‌شوند انواع مختلفی از مواد افزودنی ضد انسداد وجود داردکه اثر ضد لغزش را کاهش می‌دهند.

 

 

                                                                                                       

تولیدات مستربچ

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                       

مستربچ آنتی استاتیک

انتخاب آنتی استاتیک بسیار مهم است و توسط طیف وسیعی از عواملی مانند: نوع پلیمر، شرایط پردازش و کاربرد نهایی مواد افزودنی است. مستربچ ضد استاتیک تعیین می‌شود و اجازه می‌دهد مواد پلیمری برای پراکندگی بار الکتریکی ساکن و بارهای استاتیک می‌توانند گرد و غبار را به خود جلب کنند. یکمستربچ افزودنی می‌تواند به سرعت عمل کند تا گرد و غبار را کاهش دهد و یک جاذبه است و می‌تواند برای ارائه اثرات بلند مدت در برنامه های درخواستی فرموله شود. و این محصول ترکیبی از محصولات ضد بلوک و لغزش است که اغلب در صنعت فیلم استفاده می‌شود و قابلیت به حداکثر رساندن اثر بخشی و کاهش هزینه و کارایی بالا را دارد.

                                                                                                           

                                                                                                           

تولید مستربچ

 

                                                                                                   مستربچ عوامل اتصال

هدف اصلی مستربچ عوامل اتصال افزایش تعامل بین پلیمر و کامپاند کربنات برای بهبود پیوند، بین مولکول های شیمیای ایجاد می‌کنند. وقتی که مستربچ عوامل اتصال دهنده به پلیمر ها پیوند می‌دهند می‌توانند چسبندگی را تقویت کنند مستربچ عوامل اتصال از آنجا که عوامل اتصال دهنده را تقویت می‌کنند، می‌توان از آنها برای تشویق مواد استفاده کرد که به طور عادی با یکدیگر پیوند ندارند. این اثر می‌تواند برای امتحان کردن بسیار مفید باشد برای ایجاد مخلوط های جدید پلیمری و استفاده مجدد از مواد پلیمری قدیمی مفید است

مستربچ مواد افزودنی ضد باکتری

از مستربچ مواد افزودنی ضد باکتری برای ایجاد مقاومت در برابر میکروارگانیسم ها استفاده می‌شود به طوری که مواد پلیمری از رشد باکتری ها محافظت می‌شوند. مواد افزودنی توسط دخالت در متابولیسم میکروارگانیسم ها برای مسدود کردن سیستم های آنزیمی بودن ماده افزودنی مؤثر باید بتواند به سطح مواد مهاجرت کند تا بتواند در تعامل با میکروارگانیسم ها باشند.

مستربچ سفید

تأثیر مؤلفه ها بر قدرت پنهان کاری مستربچ سفید

پوشش قدرت یکی از مهم ترین خصوصیات مستربچ سفید است و مهم ترین عامل تأثیرگذار آن دی اکسید تیتانیوم است. تأثیر انواع و محتوای مستربچ سفید و پراکندگی و تغییر جزء چهارم بر روی پوشش قدرت مورد بررسی قرار گرفت. نتایج نشان داد هنگامی که رزین حامل مستربچ از ساختار زنجیره ای شاخه کوتاه از پلی اتیلن با چگالی کم خطی بود، پراکندگی مستربچ بهتر بود.

مستربچ خشک کن

برای کنترل رطوبت بین لایه ها می‌توان از مستربچ خشک کن استفاده گردد. این فرآیند با استفاده از یک سر اکستروژن بر روی دستگاه قالب گیری برای ایجاد یک دیوار چند لایه در بسته انجام می‌شود. ترکیبی از DryKeep developed ساخته شده با سولفات منیزیم و HDPE / LDPE ساخت ضربه ای به قالب. از مزایای داشتن مستربچ خشک کن در لایه های بسته بندی است که می‌تواند رطوبت را از داخل یا خارج بطری جذب کند.

 

                                       

دستگاه خشک کن مستربچ

                                                                                           

                 

مستربچ افزودنی درحال تغییر رنگ

 مستربچ افزودنی های تغییر رنگ می‌توانند به پلیمرها اضافه شوند تا با محیط آنها تغییر کنند مانند تغییرات دما یا قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش. مثال استفاده از مستربج افزودنی درحال تغییر رنگ درپوش قهوه وجود دارد هنگام گرم شدن، رنگ را تغییر دهید تا مصرف کنندگان بتوانند تشخیص دهند که این محصول چه زمانی باید استفاده گرددو با احتیاط اداره می‌شود فرایند تولید یکسان است به جز اینکه پلاستیک تعبیه شده است با رنگ ترموکرومیک در طول تولید. فناوری تغییر رنگ در آن بی خطر است و شرایط تماس با مواد غذایی و سازگار با FDA است پلیمرها همچنین در معرض نور UV می‌توانند رنگ را تغییر دهند. مثال های دیگر مستربچ افزودنیدرحال تغییر رنگ بطری های لوسیون ضد آفتاب می‌توانند به عنوان سنسوری عمل کنند که باعث تغییر رنگ در خورشید می‌شود، بنابراین مصرف کنندگان می‌دانند چه موقع از محصول استفاده کنند.                                                                                                                  

مستربچ افزودنی پلی اتیلن واکس

فرآیند تولید وتکنولوژی فرآوری پلی اتیلن واکس

پلی اتیلن واکس یک محصول جانبی حاصل از فرآیند پلی اتیلن است. بعد از آن در یک رآکتور سرفازی عملیات پلیمریزاسیون طی دو روند اصلی و فرعی صورت گیرد. در مرحله فرآیند اصلی مشتق حاصل از پلی اتیلن (پلیمر) با مقدار حلال و در مرحله فرآیند جانبی واکس با مقداری حلال مواد خروجی راکتور می‌شوند حلال و پلی اتیلن واکس در چند مرحله تبخیر می‌شوند و پس ازآن به صورت یک جریان مذاب وارد ظروف مخصوص می‌شوند که باید با آب خنک شوند و به صورت واکس در آیند. ترکیبات این محصول بسیار پیچیده و منشا اصلی آن نفت است.

تجهیزات مستربچ

تعداد کمی از تجهیزات و ماشین آلات اساسی که برای پردازش ضروری هستند وجود دارد که مستربچ های افزودنیفیلدرها و مخلوط کننده های حجمی یا گرانشی مهم ترین هستند. وسایلی که مستربچ افزودنی را در مخلوط های پلیمری در اختیار داشته و ترکیب می‌کند حجمی دستگاه ها با استفاده از دستگاه های گرانشی، میزان عبور داده شده از دیسک اندازه گیری را اندازه گیری می‌کنند وزن و افزودنی های توزیع شده در طی یک دوره زمانی معین را اندازه گیری و کنترل کنید. انواع گرانشی برای مواردی که دو یا چند مستر بچ افزودنی در آن وجود دارد، توصیه می‌شود.

 

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر